Behemot w literaturze

Behemot po raz pierwszy w literaturze zagościł w Księdze Hioba – to tam stanowił on dowód na moce stwórcze Jahwe. Tam jednak, jak uważają badacze Biblii, przedstawiany był jako hipopotam lub słoń.

Behemot stał się bowiem kotem dopiero dzięki książce Mistrza i Małgorzaty. Jak członek świty Wolanda mógł również przemienić się w człowieka.


Rzeźba

Ważąca ponad 140 kg rzeźba przygotowana została ze stalowych elementów. Wśród nich, oko wprawnego obserwatora zobaczy m.in. liczne zębatki używane w bicyklach.

Autorką rzeźby jest prof. Anna Wysocka z Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.


Ciekawostki

przed otwarciem pokazaliśmy rzeźbę dzieciom naszych znajomych. Chcieliśmy sprawdzić ich reakcję na wyrafinowane dzieło sztuki.

Gdy słyszeliśmy liczne zdania, typu „jaki fajny kotek!” pozbyliśmy się obaw o nieprzychylne potraktowanie dzieła naszej przyjaciółki, prof. Anny Wysockiej.


Nasza strona korzysta z ciasteczek Więcej informacji

Od wielu lat w internecie korzysta się z plików cookies, tzw. ciasteczek. Są to małe, najczęściej ok. 1kB pliki zapisywane na Twoim komputerze. Po co? W ten sposób wiemy, że odwiedziłeś naszą stronę. Te pliki nie mają żadnego wpływu na działanie systemu, służą jedynie w celach statystycznych zarówno naszej, jak i zapewne większości stron w internecie. Możesz wyłączyć ich pobieranie na Twój dysk twardy w ustawieniach przeglądarki.

Zamknij