Rzeźba Behemota

 

Behemot w literaturze

Behemot po raz pierwszy w literaturze zagościł w Księdze Hioba – to tam stanowił on dowód na moce stwórcze Jahwe. Tam jednak, jak uważają badacze Biblii, przedstawiany był jako hipopotam lub słoń.

Behemot stał się bowiem kotem dopiero dzięki książce "Mistrz i Małgorzata". Jako członek świty Wolanda mógł również przemienić się w człowieka.

 

Rzeźba

Ważąca ponad 140 kg rzeźba przygotowana została ze stalowych elementów. Wśród nich, oko wprawnego obserwatora zobaczy m.in. liczne zębatki używane w bicyklach.

Autorką rzeźby jest prof. Anna Wysocka z Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

 

Ciekawostki

przed otwarciem pokazaliśmy rzeźbę dzieciom naszych znajomych. Chcieliśmy sprawdzić ich reakcję na wyrafinowane dzieło sztuki.

Gdy słyszeliśmy liczne zdania, typu „jaki fajny kotek!” pozbyliśmy się obaw o nieprzychylne potraktowanie dzieła naszej przyjaciółki, prof. Anny Wysockiej.

ANNA WYSOCKA
Urodziła się 9 czerwca 1975 r. Ukończyła studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w 1999 roku. Uzyskała stopień doktora habilitowanego w zakresie sztuk plastycznych w 2013 roku. Obecnie pracuje jako adiunkt w Zakładzie Malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Warszawskiego. Tworzy obrazy, obiekty, rzeźby i płaskorzeźby w technice własnej.
http://annawysocka.com.pl/

Rezerwacja stolików

UWAGA! Nasza strona używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza zgodę na ich użycie.